Kontoret er lukket. Har du et akut kloakproblem, så ring på vagttelefon +45 70 23 60 61
Forsiden / Nyheder / Kloakmodernisering: I gang med 3. etape af Damhaven
DATO
10. februar 2023

Kloakmodernisering: I gang med 3. etape af Damhaven

Fra uge 7 og frem til 2024 fortsætter vi moderniseringen af kloaksystemet (etape 3) i området omkring Damhaven - denne gang primært på den mindre trafikerede del af Damhaven, hvor en del butikker, bl.a. Elgiganten og Silvan, og kontorer har adresse – også kaldet parallelvejen. Den store trafikerede vej mellem Regionshuset og Midtskolen/butiksområdet bliver altså ikke berørt. 

Adgang til butikkerne i hele perioden

Det er et stort anlægsarbejde, og vi ved, at vi kommer til at rode, fylde og være til gene. Vi forsøger naturligvis at reducere generne mest muligt, og vi forventer, at der i hele perioden er mulighed for gennemkørsel, så du kan besøge områdets butikker.

Vi informerer løbende de beboere og erhvervsdrivende i området, der bliver mest påvirket af arbejdet, ligesom vi sætter informationsskilte op, som viser eventuelle vejindsnævninger og omkørsel.

Færre oversvømmelser – og adskillelse af spilde- og regnvand

Området omkring Damhaven har fælles kloak, dvs. at regn- og spildevand ledes i samme kloakledning. Fremover vil området derfor blive separatkloakeret, så spildevand og regnvand ledes i hver sin kloakledning.

Det er vigtigt, at kloaksystemet bliver separeret og aflastet, fordi stigende mængder regnvand øger risikoen for oversvømmelser og overløb af spildevand til Vejle Fjord.

Følg med i projektet

Du kan også altid kontakte projektleder og ingeniør Simon Birch, telefon 76 41 37 44.

3. etape af kloakmoderniseringen af Damhaven fortsætter fra uge 7 2023 - denne gang  primært på den mindre trafikerede del af Damhaven, også kaldet parallelvejen. Den store trafikerede vej mellem Regionshuset og Midtskolen/butiksområdet bliver ikke berørt. 

HVAD ER SEPARATKLOAKERING?

KONTAKTPERSON
Billede af Simon Birch
Simon Birch
Ingeniør

SENESTE NYHEDER
Solceller ved Haraldskær Renseanlæg

31. januar 2025

Flere solceller ved Haraldskær Renseanlæg klar

Læs nyhed

Ukraine Besøg 1

30. januar 2025

Nyt samarbejde med byen Pervomajsk i Ukraine

Læs nyhed

Rundvisning på Vejle Renseanlæg

23. januar 2025

1571 besøg på renseanlæg i 2024

Læs nyhed

Lagertank til 5 mio. l regn- og spildevand på Vejle Renseanlæg

09. januar 2025

Projekt Bedre Badevand halverer overløb på Vejle Renseanlæg og i Vejle Midtby

Læs nyhed

DATO
10. februar 2023
KONTAKTPERSON
Billede af Simon Birch
Simon Birch
Ingeniør

This is not for humans ceo@vejlespildevand.dk